Leading Manufacturer of white modular switch plate, 981 hector white switches, 6 & 16a. premium modular switch and 980 hector white switches plate from New Delhi.
₹ 41.5 / Piece Get Latest Price
| Module Size | 1 Module |
| Finish | Curve |
| Color | White |
| Material | Polycarbonate |
| Shape | Square |
| Brand | B'five |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
B'Five Switch Plate
B’Five Electrical Products is a well-established name in the electrical industry and proudly stands among India’s top modular switch manufacturers. We deliver a superior range of modular switches, sockets, and electrical accessories that blend safety, performance, and modern aesthetics for homes, offices, and commercial spaces.
Each product is crafted using high-quality materials and advanced manufacturing technology to ensure long-lasting durability and a premium look. Our innovative designs reflect our focus on quality, reliability, and style.
Our Product Line Includes:
• Modular and Flat Switches
• Modular Sockets & Cover Plates
• AC MCB Boxes
• Gang Boxes
• Conventional Electrical Plates
• Extension Sockets
With a strong distribution network across South India—covering Tamil Nadu, Karnataka, Kerala, Andhra Pradesh, and Telangana—B’Five continues to serve dealers, distributors, and retailers with advanced electrical solutions that define trust and innovation.
₹ 129.5 / Piece Get Latest Price
| Current rating | 6A |
| Type | 3 Pin |
| Finish Type | Glossy |
| Color | White |
| Material | Polycarbonate |
| Voltage | 220V |
| Cord Length | 5 meters |
| No. of Modules | 2M |
Minimum order quantity: 10 Piece
B'Five One Way Modular Switch
B’Five Electrical Products is a well-established name in the electrical industry and proudly stands among India’s top modular switch manufacturers. We deliver a superior range of modular switches, sockets, and electrical accessories that blend safety, performance, and modern aesthetics for homes, offices, and commercial spaces.
Each product is crafted using high-quality materials and advanced manufacturing technology to ensure long-lasting durability and a premium look. Our innovative designs reflect our focus on quality, reliability, and style.
Our Product Line Includes:
• Modular and Flat Switches
• Modular Sockets & Cover Plates
• AC MCB Boxes
• Gang Boxes
• Conventional Electrical Plates
• Extension Sockets
With a strong distribution network across South India—covering Tamil Nadu, Karnataka, Kerala, Andhra Pradesh, and Telangana—B’Five continues to serve dealers, distributors, and retailers with advanced electrical solutions that define trust and innovation.
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Brand | B'FIVE |
| Switch Size | 1 Module |
| Circuit Type | 1 Way |
| Number of Module | 1 Module |
| Current Rating | 16A |
| Color | Gray |
| Module Size | 1M |
| Usage/Application | Home & Office |
| Model Name/Number | Blank Plate Hector Grey |
| Material | Polycarbonate |
| Country of Origin | Made in India |
B'Five One Way Modular Switch
B’Five Electrical Products is a well-established name in the electrical industry and proudly stands among India’s top modular switch manufacturers. We deliver a superior range of modular switches, sockets, and electrical accessories that blend safety, performance, and modern aesthetics for homes, offices, and commercial spaces.
Each product is crafted using high-quality materials and advanced manufacturing technology to ensure long-lasting durability and a premium look. Our innovative designs reflect our focus on quality, reliability, and style.
Our Product Line Includes:
• Modular and Flat Switches
• Modular Sockets & Cover Plates
• AC MCB Boxes
• Gang Boxes
• Conventional Electrical Plates
• Extension Sockets
With a strong distribution network across South India—covering Tamil Nadu, Karnataka, Kerala, Andhra Pradesh, and Telangana—B’Five continues to serve dealers, distributors, and retailers with advanced electrical solutions that define trust and innovation.
₹ 111.5 / Piece Get Latest Price
| Module Size | 8 Module |
| Finish | Curve |
| Brand | B'five |
| Material | Polycarbonate |
| Finish Type | Glossy |
| Color | White |
| Shape | Square |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
B'Five White Switch Plate
B’Five Electrical Products is a well-established name in the electrical industry and proudly stands among India’s top modular switch manufacturers. We deliver a superior range of modular switches, sockets, and electrical accessories that blend safety, performance, and modern aesthetics for homes, offices, and commercial spaces.
Each product is crafted using high-quality materials and advanced manufacturing technology to ensure long-lasting durability and a premium look. Our innovative designs reflect our focus on quality, reliability, and style.
Our Product Line Includes:
• Modular and Flat Switches
• Modular Sockets & Cover Plates
• AC MCB Boxes
• Gang Boxes
• Conventional Electrical Plates
• Extension Sockets
With a strong distribution network across South India—covering Tamil Nadu, Karnataka, Kerala, Andhra Pradesh, and Telangana—B’Five continues to serve dealers, distributors, and retailers with advanced electrical solutions that define trust and innovation.
Vishnu Bansal (Managing Director)
Durga Yantra India
Ground, First And Second Floor, Plot No 44, Pocket O, Dsiidc Industrial Area Sector-5, Bawana, Industrial Area
New Delhi - 110039, Delhi, India