Our product range includes a wide range of circle indicator , b-029c, indicator lamp (hector) b'five, b'five 943 usb socket manufacture and b'five indicator lamp hector grey hg-1240.
₹ 21.5 / Piece Get Latest Price
| Circuit Type | 1 Way |
| No of Module | 1M |
| Number of Module | 1 Module |
| Current Rating | 16A |
| Color | White |
| Material | Polycarbonate |
| Finish Type | Glossy |
| Voltage | 240V |
| Model Name/Number | B-029C |
Minimum order quantity: 20 Piece
B’Five Electrical Products is a well-established name in the electrical industry and proudly stands among India’s top modular switch manufacturers. We deliver a superior range of modular switches, sockets, and electrical accessories that blend safety, performance, and modern aesthetics for homes, offices, and commercial spaces.
Each product is crafted using high-quality materials and advanced manufacturing technology to ensure long-lasting durability and a premium look. Our innovative designs reflect our focus on quality, reliability, and style.
Our Product Line Includes:
• Modular and Flat Switches
• Modular Sockets & Cover Plates
• AC MCB Boxes
• Gang Boxes
• Conventional Electrical Plates
• Extension Sockets
With a strong distribution network across South India—covering Tamil Nadu, Karnataka, Kerala, Andhra Pradesh, and Telangana—B’Five continues to serve dealers, distributors, and retailers with advanced electrical solutions that define trust and innovation.
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 32A |
| No of Module | 2M |
| Brand | B'Five |
| Power/Voltage | 200 |
| Usage/Application | Office |
| Packaging | Yes |
| Model Name/Number | 940 |
| Material | Plastic |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Piece
B’Five Modular Indicator Switches
B’Five Electrical Products is a well-established name in the electrical industry and proudly stands among India’s top modular switch manufacturers. We deliver a superior range of modular switches, sockets, and electrical accessories that blend safety, performance, and modern aesthetics for homes, offices, and commercial spaces.
Each product is crafted using high-quality materials and advanced manufacturing technology to ensure long-lasting durability and a premium look. Our innovative designs reflect our focus on quality, reliability, and style.
Our Product Line Includes:
• Modular and Flat Switches
• Modular Sockets & Cover Plates
• AC MCB Boxes
• Gang Boxes
• Conventional Electrical Plates
• Extension Sockets
With a strong distribution network across South India—covering Tamil Nadu, Karnataka, Kerala, Andhra Pradesh, and Telangana—B’Five continues to serve dealers, distributors, and retailers with advanced electrical solutions that define trust and innovation.
₹ 235.5 / Piece Get Latest Price
| Brand | B'Five |
| Usage/Application | Home |
| Switch Size | 1 Module |
| Switch Type | Modular Switch |
| Rated Voltage | 200 |
| Switch Operation | One Way |
| Switch Material | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
B'Five Modular USB Charger Socket
Modular USB Charger Socket
B’Five Electrical Products is a well-established name in the electrical industry and proudly stands among India’s top modular switch manufacturers. We deliver a superior range of modular switches, sockets, and electrical accessories that blend safety, performance, and modern aesthetics for homes, offices, and commercial spaces.
Each product is crafted using high-quality materials and advanced manufacturing technology to ensure long-lasting durability and a premium look. Our innovative designs reflect our focus on quality, reliability, and style.
Our Product Line Includes:
• Modular and Flat Switches
• Modular Sockets & Cover Plates
• AC MCB Boxes
• Gang Boxes
• Conventional Electrical Plates
• Extension Sockets
With a strong distribution network across South India—covering Tamil Nadu, Karnataka, Kerala, Andhra Pradesh, and Telangana—B’Five continues to serve dealers, distributors, and retailers with advanced electrical solutions that define trust and innovation.
₹ 34 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 6 Amp. |
| Switch Operation | 1-Way |
| Rated Current | 6A |
| Brand | B'FIVE |
| Power/Voltage | 240V |
| Packaging | 20 |
| Material | Polycarbonate |
| Color | Gray |
| Country of Origin | Made in India |
| No of Module | 3M |
| Module Size | 1M |
Minimum order quantity: 20 Piece
B’Five Modular Indicator Switches
B’Five Electrical Products is a well-established name in the electrical industry and proudly stands among India’s top modular switch manufacturers. We deliver a superior range of modular switches, sockets, and electrical accessories that blend safety, performance, and modern aesthetics for homes, offices, and commercial spaces.
Each product is crafted using high-quality materials and advanced manufacturing technology to ensure long-lasting durability and a premium look. Our innovative designs reflect our focus on quality, reliability, and style.
Our Product Line Includes:
• Modular and Flat Switches
• Modular Sockets & Cover Plates
• AC MCB Boxes
• Gang Boxes
• Conventional Electrical Plates
• Extension Sockets
With a strong distribution network across South India—covering Tamil Nadu, Karnataka, Kerala, Andhra Pradesh, and Telangana—B’Five continues to serve dealers, distributors, and retailers with advanced electrical solutions that define trust and innovation.
Vishnu Bansal (Managing Director)
Durga Yantra India
Ground, First And Second Floor, Plot No 44, Pocket O, Dsiidc Industrial Area Sector-5, Bawana, Industrial Area
New Delhi - 110039, Delhi, India